Biuletyn Informacji Publicznej   Zwiazek Harcerstwa PolskiegoZwiazek Harcerstwa PolskiegoChoragiew Łódzka ZHP

Stopień elitarny?

Gdybyście szukali kolejnego dowodu, że stopień HR nie jest mityczny i nieosiągalny dla zwykłych, śmiertelnych harcerzy, to na dziś proponujemy Wam inspirującą wypowiedź hm. Ryszard Polaszewskiego, jednego z twórców metodyki wędrowniczej:

Stopień harcerki/harcerza Rzeczypospolitej związany jest w ZHP z dużym prestiżem. Jest przez niektórych traktowany tak poważnie, że.... nie jest w ogóle zdobywany. Wynika to często z niezrozumienia dla idei stopnia. Harcerz Rzeczypospolitej nie jest harcerskim ideałem - osiągnięcie tego stopnia nie jest tożsame z wejściem do panteonu harcerskich świętych. Oznacza jedynie, że harcerz, który go zdobył, wszedł w dorosłość, znalazł swoje miejsce w społewczeństwie i potrafi tego dokonać w zgodzie z harcerskimi ideałami.

"Podejmij się MISJI HR!"

Wokół stopnia HR narosło wiele mitów. Że trudny, że niepotrzebny, że trzeba osiągnąć jakiś niesamowity poziom wtajemniczenia, aby okazać się godnym otwarcia próby, nie mówiąc o jej zamknięciu. W efekcie bardzo niewielu z nas może się tym stopniem pochwalić. A szkoda!

 

Czytaj więcej...

"A czy Ty masz swojego HaeRa? "

Pod hasłem z tytułu rozpoczynamy innowacyjną (ot, takie modne dziś słowo) w naszym hufcu. MISJA HR - bo tak nazywa się nasze działanie, to akcja mająca na celu zachęcić każdego, kto zatrzymał się w swoich stopniach harcerskich na etapie HO, do zdobycia tego najważniejszego, często niesłusznie traktowanego jako elitarny, nieosiągalny dla przeciętnego wędrownika czy też instruktora, stopnia. Nic bardziej mylnego! Na tej stronie każdy - i potencjalny probant i jego opiekun i komendy szczepu wraz ze swoimi komisjami stopni - znajdzie niezbędne informacje o stopniu, samej akcji, a także materiały pomocnicze do ściągnięcia. Stronę warto odwiedzać regularnie, gdzie regularnie pojawiać się będą nowe artykuły, wywiady itp. związane ze stopniem HR. 

A czy Ty masz już swojego HaeRa?