Biuletyn Informacji Publicznej   Zwiazek Harcerstwa PolskiegoZwiazek Harcerstwa PolskiegoChoragiew Łódzka ZHP

Stopień elitarny?

Gdybyście szukali kolejnego dowodu, że stopień HR nie jest mityczny i nieosiągalny dla zwykłych, śmiertelnych harcerzy, to na dziś proponujemy Wam inspirującą wypowiedź hm. Ryszard Polaszewskiego, jednego z twórców metodyki wędrowniczej:

Stopień harcerki/harcerza Rzeczypospolitej związany jest w ZHP z dużym prestiżem. Jest przez niektórych traktowany tak poważnie, że.... nie jest w ogóle zdobywany. Wynika to często z niezrozumienia dla idei stopnia. Harcerz Rzeczypospolitej nie jest harcerskim ideałem - osiągnięcie tego stopnia nie jest tożsame z wejściem do panteonu harcerskich świętych. Oznacza jedynie, że harcerz, który go zdobył, wszedł w dorosłość, znalazł swoje miejsce w społewczeństwie i potrafi tego dokonać w zgodzie z harcerskimi ideałami.